Choď na obsah Choď na menu
 


Futbalove rozostavenia

4-4-24.pngNajbežnejšia a najprispôsobivejšia taktika v modernom futbale.Ale jej slabá stránka spočíva v diere medzi stredom obrany a záložníkmi resp. medzi záložníkmi a útočníkmi.Ako taká je táto taktika náročná pre stredných záložníkov. Práve v tejto taktike ,by sa mali krídla snažiť čo najviac podporovať útok.
Táto taktika bola najprirodzenejšia u týmov ako Manchester United a Arsenal Londýn na prelome rokov 1990 až 2000.Bol tam využívaný typ hráča ako Beckham a Gary Neville k tomu aby zásobovali útok dlhými krížnymi prihrávkami z hĺbky poľa(rovnako pôsobivá bola ich schopnosť skórovať 
zo štandartiek).Viacmenej dvaja postranný hráči kontrastovali z dôvtipom stredového záložníka,ktorý mal rozvíjať akcie a pritom sám aj podporovať obrannú činnosť.Bol akýmsi spojítkom medzi fázou útoku a fázou obrany.Taktiež prechod do útoku nieje u tejto taktiky najrýchlejší.

4-5-1 
11_4-5-1.pngFormácia ,ktorá svoju popularitu získala len v nedávnych časoch.Rozostavenie 4-5-1 je v podstate obranná taktika,ale môže byť aj účinná smerom k nejakej tej hrozbe smerom dopredu.Kvalita tejto taktiky je v postavení troch stredných záložníkoch a jedného osamelého útočníka,ktorý je typický Target Man. Záloha by mala byť technicky silná a rozvíjať smrteľné protiútoky na stranu súpera.Táto formácia je tiež závislá na rýchlych krídlach ,ktoré musia podporiť osamoteného hrota.
Asi najlepším príkladom tejto taktiky 4-5-1 v plnom rozsahu je systém Joseho Mourinhoua.Ako manažér tímov FC Porto a Chelsea,Morinhou spoliehal na silových obrancov, záložníkov z výborným držaním lopty a na ťažko pracujúcich vysunutých hrotoch.Srdcom obrany bola v Chelsea dvojica Terry a defenzívny záložník Makélelé.Vedľa tohoto maličkého Francúza pôsobil Frank Lampard ,ktorý zakladal prevažnú časť útokov ,ktoré boli podporované Arjenom Robbenom a Joeom Colom.V útoku nebol nik iný ako silovo založený hrot Didier Drogba.Táto taktika bola mimoriadne úspešná v rokoch 2004-06 kde s ňou Morinhou postupne zbieral mnohé ocenenia.Avšak táto taktika nieje príliš atraktívna pre oko diváka.

4-3-3
standard-4-3-3.jpg Do istej mieri je jej pokrytie rovnaké ako v taktike 4-5-1.Avšak zaťiaľ čo 4-5-1 začína z krídlami podporovanými stredovým záložníkom,4-3-3 však do istej mieri krídla ani nevyužíva resp. samotné krídla sú akýmisi útočníkmi.Táto taktike je viac-menej ofenzívna.Túto taktiku uvedieme pomocou Rijkardovej Barcelony.Konfrontovaný problémami ako vyhovieť Ronaldinhovy, Eto'ovy a Messimu,rovnako ako mnohým stredovým záložníkom prijal túto taktiku.Už spomínaný útočný trojlístok bol podporovaný kreatívne-obrannou zálohou,ktorej chrbtovú kosť tvorili kreatívny Xavi a defenzívny Edmilson resp. Iniesta alebo Busquets.

 5-3-2                                                                    Teoreticky je táto formácia čisto 

7_5-3-2.pngdefenzívna.Traja centrálny obrancovia poskytujú defenzívnu istotu,zatiaľ čo traja záložníci v strede sú rozostavený okolo stredového kruhu.Je tam taktiež pozoruhodná medzera medzi zálohou a útokom.Krídelnú činnosť majú na starosť jedine krajný obrancovia.
Najznámejším užívateľom tejto taktiky bolo západné Nemecko ,ešte v 90. rokoch minulého storočia.Na ich ceste na Svetovom Pohári v roku 1990 skórovali úžasných 15 gólov a sám Lothar Matthäus ich dal 4.Následkom toho je taktika 5-3-2 niečo ako taktická hádanka ,ktorú je v súčastnosti vidieť už iba zriedka.

4-4-1-1
4-4-1-1_crop_650.jpgJe to jednoduchá variácia taktiky 4-4-2 ,v ktorej hraje druhý útočník kolmo za tým prvým ale ešte stále neplní funkciu záložníka.Takýto hráč spôsobuje obrane obrovské problémy pretože ich dezorientácia v obrane má za následok že takíto hráč je často neobsadený.Táto formácia dovoľuje ,konkrétnemu hráčovi k väčšej kreatívnej slobode ,k tomu aby sa mohla táto výhoda naplno prejaviť.Keď však situácia hráčovi nedovolí zakončiť,stále môže nájsť prihrávkou záložníkov útočiacich z druhej vlny. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

brasil

(adrian, 16. 6. 2014 13:50)

wow

 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< november / 2020 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 36285
Mesiac: 752
Deň: 30